تاریخچه:

 

پی از توسعه اینترنت ، آموزشها منحصراً به دو صورت انجام می پذیرفت :

 

1- آموزش حضوری :

در این آموزش ، استاد و شاگرد در مکانی مشخصی و در مقابل یکدیگر به امر آموزش و تحصیل می پرداختند. سوالات و مطالب آموزشی در همانجا مطرح می شد و پس از خاتمه جلسه ، دانش آموز تا جلسه بعد برای طرح سوالات جدید خود دسترسی به استاد نداشت . مانند : مدارس ، مکتب ها ،دانشگاه ها و آموزشگاه ها

 

2- آموزش مکاتبه ای:

در این آموزش ، شاگرد از طریق پست ، کتاب و جزوات و یا حتی نوار کاست و فیلم ویدئویی خود را دریافت میکرد و پس از دریافت با مطالعه آنها در جلساتی که هفتگی یا ماهانه برگزار میشد شرکت کرده سوالات و مطالب خود را با استاد خود درمیان میگذاشت.امتحانات مرتبط نیز می باست با حضور شاگرد در محل تعیین شده از طرف آن موسسه آموزشی برگزار میشد. مانند دانشگاه پیام نور ، و سایر موسسات آموزشی از راه دور.

 

در حال حاظر

 

روشی نوین با تکیه بر (رایانه و اینترنت) بوجود امده است تا دانشجویان و استادان بصورت نامحدود و در هزرمان و مکان به امر آموزش و تحصیل بپردازند.

به این صورت که استاد در مکان دلخواه خود با تکیه بر اینترنت و لوازم ارتباطی کنونی (تلفن همراه ، رایانه ، لپ تاپ ، تبلت و حتی تلویزوین های هوشمند) به سامانه آموزشی متصل شده ، اقدام ایجاد کلاس ، تدریس در کلاس در حالتهای متنی ، صوتی و تصویری ، ارتباط با شاگردان در تالار های گفتکو ، ویدئوکنفرانس یا چست تصویری و متنی میپردازد.

شاگردان نیز به استفاده از لوازم خود میتوانند در کلاسهای ایجاد شده شرکت نموده و با استاد و دیگر همکلاسی های خود ارتباط برقرار نموده اقدام تبادل اطلاعات و مطالب درسی خود نمایند . در آزمون ها شرکت کرده و پس قبولی بصورت آنلاین گواهی نامه دریافت نمایند.

Comment (1) Hits: 304

نظرات اخیر

نمایش سایر نظرات